Anta utmaningen – Fairtrade Challenge 2019

Den 9-12 maj är det dags för Fairtrade Challenge 2019. Världens största fika är tillbaka!  Samla dina vänner, dina arbetskollegor eller klasskamrater. Arrangera Fairtrade-fika i församlingen i samband med kyrkkaffet 12 maj.

Fairtrade Challenge 2019 har temat Anta utmaningen. Ju fler vi blir som fikar Fairtrade, desto större skillnad gör vi för de människor som odlar och producerar våra råvaror.  Samla dina vänner, dina arbetskollegor eller klasskamrater. Arrangera Fairtrade-fika i församlingen i samband med kyrkkaffet 12 maj. Anta utmaningen och anmäl ditt lag till laget  Kyrkor för Fairtrade som redan finns på kampanjens hemsida. Där hittar du också mer information, tips på material och aktiviteter.

https://fairtradechallenge.se/

 

Det här inlägget postades i Fairtrade Challenge, Okategoriserade. Bokmärk permalänken.