Välkommen Birgitta!

Tack för en härlig tid tillsammans! Det har varit roligt och inspirerande att få ta del av det fantastiska arbetet med rättvis handel i församlingar runt om i Sverige. Nu är det dags att lämna över stafettpinnen.

Jag (till vänster i bilden) tackar nu för mig och välkomnar Kyrka för Fairtrades nya koordinator, Birgitta Rosén (till höger). Från och med nu och ett par år framåt koordineras Kyrka för Fairtrade av Svenska kyrkan, på avdelningen Svenska kyrkans internationella arbete.

> Läs mer här

Kyrka för Fairtrade är fortfarande ett ekumeniskt initiativ, där alla kyrkor och församlingar är välkomna att delta i arbetet för rättvis handel, komma med frågor, ansöka om diplomering och dela med sig av tips!

Med önskan om frid och hopp i arbetet för en rättvis värld!
– Elisabeth

> Kontakta Birgitta

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.