Ambassadörsutbildningen är en populär och uppskattad kurs som erbjuder deltagarna kunskap, inspiration och engagemang inom rättvis handel och konsumentmakt.
Hur arbetar Fairtrade med att förbättra levnadsvillkoren för odlare i utvecklingsländer och hur kan du vara en del av detta arbete? Delta i en av Fairtrades ambassadörsutbildningar och lär dig mer. Kursen syftar till att bidra till ökad kännedom om Fairtrade och fokuserar på konsumentens möjlighet att påverka och göra skillnad genom enkla val i butiken. Inga förkunskaper krävs och efter utbildningen avgör varje Fairtrade-ambassadör själv om/hur man vill engagera sig för Fairtrade. Utbildningen är mycket varierande med föreläsningar, grupparbeten och nätverkande.
En ambassadörsutbildning omfattar cirka 12-14 utbildningstimmar och innehåller alltid:
- Omvärldsanalys om handel och mänskliga rättigheter
- Introduktion till rättvis handel
- Fairtrade
- Att vara Fairtrade-ambassadör
- Aktionsworkshop
Läs mer om Fairtrades utbildningar här.
Stockholm 26-27 oktober
Kursen vänder sig till dig som är aktiv i det globala arbetet inom Svenska Kyrkans Unga, Diakonia och equmenia. Nu finns även plats för övriga intresserade.
Datum och tid: helgen den 26-27 oktober kl. 9.30-16.00 båda dagarna. Söndagen avslutas med en gudstjänst med tema rättvis handel.
Plats: Ekumeniska centret, Gustavslundsvägen 18, Alviks torg, tunnelbanestation: Alvik
Pris: Gratis för dig som är aktiv inom Svenska kyrkans unga, equmenia och Diakonia. Annars kostar helgkursen 300 kr.
Mat och fika: Vi bjuder på fika. Du bekostar din egen lunch under helgen. Det finns gott om lunchrestauranger i närheten och mikrovågsugn finns om du vill ta med dig egen mat.
Kursledare: Eva-Maria Munck, instruktör för Fairtrade och koordinator på Kyrka för Fairtrade
Anmäl dig till: eva-maria.munck@skr.org senast 22 september.
Ladda ner en PDF om utbildningen: Ambassadörsutbildning Stockholm 26-27 oktober 2013